گالری تصویر

MUS--noorollah momen nejad
S-EL--music-aladin
el--Shamirza_morady
izeh-ali Hafezi- ni
mus- os-aladin
mus- tushmal2
mus--EIZEH-OS M A NEJATI-
mus--sar lak sina
mus-dawar-gardun vali pur
mus-hoshang chartangi
music-dawar- gh ghanbari-1391

آمارسایت

دانشنامه فرهنگ و هنر قوم بختیاری : چیستی و چرایی؟

این دانشنامه با هدف شناخت و شناساندن فرهنگ و هنر قوم بختیاری پی افکنده شده،می رود تا گامی دربازنمایاندن رازها و رمز های فرهنگ این سرزمین باشد.
نسل امروز ما باید بدانند : که ایمانا کی بیدیم و سی چه، چی نو، وا بی !!؟.......
از بس ننوشتیم ،خونبهای خدمتمان به نام دیگران! ثبت شد .چرا ننوشتیم... چرا ننویسیم ؟!
چرا ننویسیم ،جوانان ماباید بدانند:...می شود دو باره  سردارها و سعدی هایمان در کهکشان فرهنگ گیتی بدرخشند...این وبگاه که گلچینی از این دانشنامه بزرگ است با این باور،هشتمین سال آغازِ کارخود را جشن می گیرد (1394/4/4 ).

بخش های وب سایت WWW.DAWAR.IR
بانک زندگی نامه و آشنایی با آثار چهرگان و نخبگان قوم بختیاری
بخش آرشیو عکس و اسناد و فیلم قوم بختیاری  (ایجاد آرشیوی با 12000 عکس  و فیلم )
راه اندازی بانک کتاب و مقالات  واسناد بختیاری
بخش شعر و ادب بومی بختیاری (جمع آوری بیش از 5000 بیت از شعرهای بومی )
فرهنگ جامع واژگان  و زبان بختیاری و فرهنگهای واژگان ویژه
بخش آوا ها و نوا های سرزمین بختیاری (موسیقی)
بخش آفرینه های هنری بختیاریان (سازه های فلزی وسنگی و سفالی و هنر بافته ها و دوخته ها)
بخش ثبت مستندات بختیاری –B.D.P- (ثبت و ساماندهی آثار هنری و قلمی فرهیختگان بختیاری)
بخش تاریخ و میراث فرهنگی  سرزمین بختیاری ()و....امروز این وبگاه به جایگاهی رسیده که علاقمندان فرهنگ و تمدن قوم بختیاری ، اطلاعات و مقالات و آثارشان را باری ارائه به آن واگذار کرده و یا از آن می طلبند. 

  ما تشی وا کردیم  ایسا، بلازس بکنین... مدیر سایت : الف – مقصودی

 
 
 

واگویه دانشنامه بزرگ فرهنگ و هنر قوم بختياري : چيستي و چرايي؟

به نام خدا

واگویه

دانشنامه بزرگ فرهنگ و هنر قوم بختياري : چيستي و چرايي؟

اين دانشنامه  با هدف شناسايي و شناساندن فرهنگ و هنر قوم بختياري پي افكنده شده ،مي رود تا گامي بلند دربازنماياندن رازها و رمز هاي  فرهنگ اين سرزمين باشد.آينه اي است براي نشان دادن پيچش يا كجي زلف يار،تا راستي را بگوييد و خود كم بيني تاريخي اين قوم را برنتابد . همانطور كه مي دانيد، ضعف مشترك سرزمين ما،چونان چشم اسفنديار، همانا نبود فرهنگ مكتوب بوده و هست، وگرنه ما رويين تنان بوده و هستيم . از بس ننوشتيم ،حاصل خونها و خدمت هايمان به نام ديگران! ثبت شد .چرا ننوشتيم..... چرا ننويسيم ؟!

نسل امروز ما بايد بدانند : كه ايمانا كي بيديم و سي چه، چي نو، وا بي !!؟.......

چرا ننويسيم ،جوانان مان  باید بدانند: ....مي شود دو باره  سردارها و سعدي هايمان در كهكشان فرهنگ گيتي بدرخشند......اين وب سايت كه گلچيني از اين دانشنامه بزرگ است  با اين باور،دهمين سال آغازِش كارخود را جشن مي گيرد (4/4/94 ).

 ما دراين وب سايت WWW.DAWAR.IR  يكي از مهمترين بخشها را به معرفي نخبگان علم و هنر در سرزمين بختياري بنا نهاده و نخبگان علمي – هنري  را معرفي كرديم و ادامه دارد.

ايجاد بانك بزرگ زندگي نامه و آشنايي با آثار نخبگان قوم بختياري از دستاورد هاي اين بخش است . روزانه ده ها نامه ها و ايميل از هم تباران از سراسر گيتي ، ما را به تداوم اين كاراستوارتر مي كند .

اين پايگاه، آرشيوي با 12000 عكس ديجيتال(و ديگر شكل ها) و بيش از 1000 مقاله و كتاب  درباره  تاريخ و تمدن اين سرزمين باستاني و يگانه در همبان خود دارد ،

بخش فهرست نويسي و جمع آوري منابع پژوهشي اين دانشنامه به سامان دهي وشناسايي اين منابع مي پردازد،شناسايي و شناساندن فراگير كتابها و وبگاه هاي نويسندگان انديشمند سرزمين بختياري گامي ديگر است كه تلاشي افزون تر را مي طلبد .راه اندازی بانک کتاب و مقالات  واسناد بختیاری نتیجه تلاش این بخش است.

بخش ادبيات بومي وادبيات معاصربختياري به جمع آوري و تدوين بيش از 5000 بيت از شعرهاي بومي (folk) ومعاصر نموده است  تا در سنجه ي نكته سنجان اين گوهرهاي ناب آشكار و نمود يابند . برداشتي ازاين گنجينه  پر شمار ، فرآوري فرهنگ جامع زبان بختياري و فرهنگهاي واژگان ويژه(پزشكي و گياهان دارويي، كشاورزي و دامپروري و ...) بود كه هم اينك با ساختار الكترونيكي آماده و در آينده چاپ خواهند شد .

بخش آوا ها و نوا هاي سرزمين بختياري به گوشه گوشه ي هنر موسيقي اين سرزمين و بزرگاني كه در را پيدايش آن جان و تن فرسودند پرداخته است  ، 4 دفتر گوشه اي از تلاش ما براي نمايش و ثبت اين مهم بوده است .

بخش آفرينه هاي هنري بختياريان به هنرساخت تنديسهاي  سنگي (برد شير و سنگ نگاره هاو...) سازه هاي فلزي و سفالي و هنر ريسندگي  و بافندگي  اين ديارپرداخته است .

معرفي ديگر بخشها مجالي و حالي ديگر مي طلبد.

 امروز اين  سايت به جايگاهي رسيده كه همه علاقمندان فرهنگ و تمدن قوم بختياري ، اطلاعات و مقالات و آثارشان را به آن واگذار كرده و يا از آن مي طلبند.

   جان كلام آنكه تنها  با ايجاد بنيان هاي انديشه گرا  و روشمند مي توان به قله هاي پيشرفت دست يافت.

مابراين باوريم : اگر كسي چيزي را حتي  تخيل كند كساني پيدا مي شوند كه آن ايده و تخيل را عملي نمايند .پس چشم براه قلمها و قدمهاي كارا و استوار شما هم تباران هستيم تا نسل آيند ه از فرهنگ خود بي بهره نمانند و اين دانشنامه جايگاه و پايگاهي  سترگ براي آنان باشد . با قطره ها، دريا بزرگ مي شود .شما باران رحمت باشيد و بر اين نو باوه گان بباريد.

ما تشي وا كرديم  ايسا، بلازس بكنين.....

  مدير سايت : الف - مقصودي

ورود به سایت

تازه‌های دانشنامه

حدیث

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

حاضرین در سایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم