dawar
14 مرداد 1401 - 15:36

ائمه جمعه لواسانات و رودبارقصران بر پیشگیری از خسارات ناشی از حوادث طبیعی تاکید کردند

شمیرانات- ایرنا- امام جمعه رودبارقصران با تقدیر از مدیریت جهادی مسئولان و مشارکت مردم در فرایند سیلاب‌های اخیر منطقه، اظهار داشت: تجربه بلایای متعدد در کشور ما ضرورت توجه به امر پیشگیری از ایجاد بحران و فعالیت در عرصه‌های کاهش خطرپذیری و ارتقای تاب‌آوری را جدی‌تر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی حسنی در خطبه‌های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه رودبارقصران افزود: بالا بودن آسیب‌های سیلاب، عمدتاً به دلیل گسترش شهرها و قرارگیری برخی از مناطق در حاشیه رودخانه‌ها، تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی بالا دست شهری و از همه مهم‌تر بی‌توجهی به موضوع آبخیزداری و آبخوان‌داری است که افزون بر مقابله با سیلاب‌های مخرب و ویرانگر، آثار و فواید متعددی از جمله مقابله با ریزگردها، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری کلان، مدیریت صحیح منابع آب، مقابله با فرسایش خاک و فرونشست زمین و ... نیز دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی حسنیوی در بخش دیگری از سخنرانی خود بیان داشت: در آستانه مذاکرات و ادعاهای امریکا مبنی بر انجام توافق، و اینکه متنی که تاکنون در مذاکرات هسته‌ای تولید شده را بهترین متن برای توافق توصیف کردند.

امام جمعه رودبارقصران ادامه داد: دفتر اموال خارجی وزارت دارایی آمریکا شش شرکت و یک نفتکش خارجی را به اتهام ارتباط با ایران تحریم کرد ایران نشان داده است مسئولان کنونی دولت و مجلس ایران پاسخ هر اقدام را با اقدام متقابل خواهند داد به همین خاطر همزمان با تحریم شرکت‌های مزبور ایران از راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید سخن گفت. آمریکا و اروپا باید دست از لجاجت و تکبر بردارند.

حجت الاسلام حسنی خاطرنشان کرد: ایران راه خنثی‌سازی تحریم را برگزیده است و برای رفع تحریم‌ها از هیچ کوشش منطقی و عزتمندانه و منطبق با حقوق بین‌الملل و مبتنی بر آرمان‌های انقلابی دریغ نخواهد کرد.

خطیب جمعه رودبارقصران با بیان این‌که بحمدالله بازدارندگی و اقتدار ایران در سطح بسیاربالایی قرار دارد، گفت: ایران در حال حاضر قدرت برتر نظامی در عرصه منطقه بوده و در زمینه موشکی و پهپادی به قدرتی قابل اعتنا در عرصه جهانی تبدیل شده است.

حجت الاسلام حسنی اظهار داشت: جنگنده‌ها، تانک‌ها، نفربرها، ناوشکن‌ها، سامانه‌های پدافندی، انواع رادارها و پهپادها تنها بخشی از توان بومی ایران برای ساخت تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز است که پهپادها یکی از محصولات شاخص صنایع دفاعی هستند که با رفع تحریم‌های تسلیحاتی امکان صادرات آن‌ها به کشورهای مختلف فراهم شده است. هرچند دشمنان ما ادعای صادرات این تجهیزات و تسلیحات را به کشورهای دیگر دارند.

مدیریت بحران باید پیشگیرانه باشد

مدیریت بحران باید پیشگیرانه باشدحجت الاسلام علی اکبر ایمانی، امام جمعه لواسانات نیز اظهار داشت: مدیریت بحران باید پیشگیرانه باشد تا زمان حادثه خسارت ها را بتوانیم کاهش دهیم. سیل می‌تواند از خشکسالی کشوری را نجات دهد اما با توجه به تاکیدهای رهبری هنوز اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است. باید یک سازمان مدیریت بحران ایجاد شود تا همه دستگاه‌ها تحت یک مدیریت قرار بگیرند.

حجت الاسلام علی اکبر ایمانیلواسانات و رودبارقصران از توابع شهرستان شمیرانات با جمعیتی افزون بر ۴۷ هزار نفر در شمال شرقی پایتخت واقع شده‌اند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536724