dawar
04 بهمن 1401 - 18:06

برنامه ۸ وزارت نفت برای افزایش ظرفیت دو میلیون بشکه ای نفت

خجسته مهر گفت: تا ۸ سال آینده می توانیم ۵.۷میلیون بشکه نفت تولید کنیم که اکنون ظرفیت تولید ما ۳.۸میلیون بشکه در روز است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن خجسته مهر در مراسم انعقاد اولین قرارداد طرح احیای چاه‌های بسته و کم بازده نفتی گفت: از ۶ هزار حلقه چاه ۷۵۰ حلقه را ممیزی و غربال کردیم، ترجیح ما انتخاب چاه‌های آسان برای ارائه بوده است.

وی ادامه داد: جلسات بسیاری برای توجیه اقتصادی این طرح انجام شده و امکان ارائه طرح‌های که فاقد توجیه اقتصادی نبود.

وی اضافه کرد: این کار به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار به تصویب رسید و شرکت‌های متعددی وارد پارک فناوری شدند و عهده دار این موضوع شدند.

خجسته مهر اضافه کرد: خوشبختانه رویدادهای کسب و کاری بسیاری برگزار شد و امکان اینکه چاه‌ها ریشه دار باشند وجود داشت و شرکت‌ها بنا به ظرفیتی که دارند می‌توانند تا ۵ حلقه چاه را به عهده بگیرند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند به کمک صنایع بزرگ مانند. شرکت‌های نفتی از شرکت‌های دانش بنیان باید حمایت کرد که خوشبختانه این اتفاق محقق شد و می‌توان آن را بزرگترین رویداد فناورانه دانست.

وی ادامه داد: تا ۸ سال آینده قادریم به تولید ۵.۷ میلیون بشکه نفت برسیم، اکنون ظرفیت تولید ۳.۸ میلیون بشکه است که مدتی می‌تواند ادامه داشته باشد بخشی ار این افزایش تولید از محل احیای چاه‌های کم بازده است، بخشی مربوط به توسعه میادین جدید و بخشی مربوط به استفاده از روش‌های ازدیاد برداشت است.

وی رقم افزایش تولید از مسیر اجرای طرح‌های ازدیاد برداشت را ۹۰۰ هزار بشکه عنوان کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 995766