گالری تصویر

MUS--noorollah momen nejad
S-EL--music-aladin
el--Shamirza_morady
izeh-ali Hafezi- ni
mus- os-aladin
mus- tushmal2
mus--EIZEH-OS M A NEJATI-
mus--sar lak sina
mus-dawar-gardun vali pur
mus-hoshang chartangi
music-dawar- gh ghanbari-1391

آمارسایت

دانشنامه فرهنگ و هنر قوم بختیاری : چیستی و چرایی؟

این دانشنامه با هدف شناخت و شناساندن فرهنگ و هنر قوم بختیاری پی افکنده شده،می رود تا گامی دربازنمایاندن رازها و رمز های فرهنگ این سرزمین باشد.
نسل امروز ما باید بدانند : که ایمانا کی بیدیم و سی چه، چی نو، وا بی !!؟.......
از بس ننوشتیم ،خونبهای خدمتمان به نام دیگران! ثبت شد .چرا ننوشتیم... چرا ننویسیم ؟!
چرا ننویسیم ،جوانان ماباید بدانند:...می شود دو باره  سردارها و سعدی هایمان در کهکشان فرهنگ گیتی بدرخشند...این وبگاه که گلچینی از این دانشنامه بزرگ است با این باور،هشتمین سال آغازِ کارخود را جشن می گیرد (1394/4/4 ).

بخش های وب سایت WWW.DAWAR.IR
بانک زندگی نامه و آشنایی با آثار چهرگان و نخبگان قوم بختیاری
بخش آرشیو عکس و اسناد و فیلم قوم بختیاری  (ایجاد آرشیوی با 12000 عکس  و فیلم )
راه اندازی بانک کتاب و مقالات  واسناد بختیاری
بخش شعر و ادب بومی بختیاری (جمع آوری بیش از 5000 بیت از شعرهای بومی )
فرهنگ جامع واژگان  و زبان بختیاری و فرهنگهای واژگان ویژه
بخش آوا ها و نوا های سرزمین بختیاری (موسیقی)
بخش آفرینه های هنری بختیاریان (سازه های فلزی وسنگی و سفالی و هنر بافته ها و دوخته ها)
بخش ثبت مستندات بختیاری –B.D.P- (ثبت و ساماندهی آثار هنری و قلمی فرهیختگان بختیاری)
بخش تاریخ و میراث فرهنگی  سرزمین بختیاری ()و....امروز این وبگاه به جایگاهی رسیده که علاقمندان فرهنگ و تمدن قوم بختیاری ، اطلاعات و مقالات و آثارشان را باری ارائه به آن واگذار کرده و یا از آن می طلبند. 

  ما تشی وا کردیم  ایسا، بلازس بکنین... مدیر سایت : الف – مقصودی

 
 
 

کنکاشی درباره معنا و مفهوم مافه ظ- مددی

 

کنکاشی درباره معنا و مفهوم مافه (مافه گه)--- ظهراب مددی

هر قومی برای خود آداب و رسومی  دارد كه از تولد تا مرگ و حتی تا پایان  مراسم های مربوط به آن یعنی مرگ بر پا می شوند.گرچه برخی به دلیل وقت گیر بودن و هزینه بر بودن و دوری از سرزمین پدری كه همانا پهنه ی وسیع روستاها ست كمرنگ شده اند ولی كم و بیش با تغییراتی اجرا می شوند و در برخی موارد می بینیم به طریقی دیگر این مراسم ها زنده می شوند ولی می دانم كه آخرین نفس های خود را می كشند و نسل ها ی جوان امروزی و فردا و فرداها آن ها را از یاد می برند و خواهند برد.اصولاً شرایط زندگی امروزی ما با این خیابان های تنگ و آپارتمان هایش و از همه مهم تر دویدن های شبانه روز به دنبال یكی دوقرص نان ،با سنت های پدرمان ما سازگار نیست.

امروزه بندرت كسی در مرگ عزیزان خود گیسو می برد و یا  سیاه چادرها را فرو می افكنند اگر هم بخواهند مگر همه در "مال"اند؟ در شهر چه كار كنند؟ می توان دیوار  یا سقف خانه را فروریخت؟ مافه را در كدام زمین در شهر می توان ساخت؟ كسی اجازه ساخت آن را در محدوده ی آپارتمان خود می دهد؟ روستا ها هم فراموش شده اند و دارند بیشتر فراموش می شوند و وقتی هم دلت تنگ می شود بدان جا می رود خبری از خویشان ، هیاهوی كودكان و زنان برسرچشمه،همهمه ی گله ها و...نیست و دلت بیشتر می گیرد و زار و زار می گریی.

باری دربیشتر موارد سنگینی مراسم عزاداری ما را دچار فراموشی كرده است و مراسم ها را كم وكمتر می كنیم.یكی از رسومی كه تقریباً فراموش شده بود و اخیراً می بینم كه به شكلی نو در گوشه و كنار سرزمین بختیاری نمود پیداكرده است "مافه"سازی است كه می تواند نمادی برای احیای رسوم  و شاید بهتر بگویم نشانه ای برای مالكیت خود بر آن سرزمینی كه "مافه" را درآن ساخته اند باشد.به همین خاطر به دنبال ریشه ی و اصل و نسب آن رفتم.پیش از پرداختن به آن می خواهم كسانی را كه با آن آشنایی ندارند آشنا كنم سپس سر  اصل مطلب بروم:

مافه كه در برخی مناطق به آن كوشك هم می گویند سكویی چهارگوش و توپر بی ملاط و اخیراً هم با ملاط سیمان است با ارتفاع تقریبی  یك متر كه نزدیك خانه ی مرده و یا  در املاكش می سازند و مافه گه  جای مافه،محلی است كه مافه را درآن جا ساخته باشند كه البته گاهی به خود مافه هم می گویند.

ادامه مطلب: کنکاشی درباره معنا و مفهوم مافه ظ- مددی

فرهنگ همياري در بختياري -اثر: ظهراب مددي

فرهنگ همياري در بختياري  -اثر: ظهراب مددي

از زماني كه گرد آوري واژه هاي زبان بختياري را براي تدوين كتاب واژه نامه ي بختياري به طور جدي شروع كردم به ناچار بايد به نقاط دور و نزديك مي رفتم . با ديدن كوه هاي صعب العبور زيستگاه هايشان و نحوه ي زيستشان، هميشه اين مطلب ذهن مرا به خود مشغول كرده بود كه اين مردمان سخت كوش و در عين حال صبور چگونه توانسته اند اين همه سختي زندگي كوچ نشيني و خشونت كوه ساران را بر خود هموار كنند و آنها را در دستان پينه بسته شان چون موم نرم كنند و بر روي قله ي كوه ها و عمق دره هاي ترسناك دوام بياورند و اين سر زمين خشن و پر از پستي و بلندي را هم چون مادري مهربان بپرستند؟ به عبارت ديگرراز ماندگاري آنان دراين سرزمين وحشي وخشن چيست ؟

در حين كار، گاهي به واژه هايي بر خورد مي كردم كه معني آنها به چرا و چگونه ها و اما هاي ذهنم پاسخ مي داد. با پي بردن به معني و كار برد هر يك از اين واژه ها نقاط تاريك و مبهم كم كم روشن و روشن تر مي شدند .از همه مهم تر شركت در كار هاي دسته جمعي آنان و ديدن برخي از نمونه هاي همياري هاي مرسوم در ايل كاملا آگاهم كرد كه يكي از رازهاي پايداري ايل در جدال با طبيعت خشن زاگرس .همه ي سختي ها و مشكلات زندگي كوچي چيزي جز همياري يا به زبان خود بختياري ها (هياريhayri)نيست

ادامه مطلب: فرهنگ همياري در بختياري -اثر: ظهراب مددي

تازه‌های دانشنامه

حدیث

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

حاضرین در سایت

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم