گالری تصویر

MUS--noorollah momen nejad
S-EL--music-aladin
el--Shamirza_morady
izeh-ali Hafezi- ni
mus- os-aladin
mus- tushmal2
mus--EIZEH-OS M A NEJATI-
mus--sar lak sina
mus-dawar-gardun vali pur
mus-hoshang chartangi
music-dawar- gh ghanbari-1391

آمارسایت

دانشنامه فرهنگ و هنر قوم بختیاری : چیستی و چرایی؟

این دانشنامه با هدف شناخت و شناساندن فرهنگ و هنر قوم بختیاری پی افکنده شده،می رود تا گامی دربازنمایاندن رازها و رمز های فرهنگ این سرزمین باشد.
نسل امروز ما باید بدانند : که ایمانا کی بیدیم و سی چه، چی نو، وا بی !!؟.......
از بس ننوشتیم ،خونبهای خدمتمان به نام دیگران! ثبت شد .چرا ننوشتیم... چرا ننویسیم ؟!
چرا ننویسیم ،جوانان ماباید بدانند:...می شود دو باره  سردارها و سعدی هایمان در کهکشان فرهنگ گیتی بدرخشند...این وبگاه که گلچینی از این دانشنامه بزرگ است با این باور،هشتمین سال آغازِ کارخود را جشن می گیرد (1394/4/4 ).

بخش های وب سایت WWW.DAWAR.IR
بانک زندگی نامه و آشنایی با آثار چهرگان و نخبگان قوم بختیاری
بخش آرشیو عکس و اسناد و فیلم قوم بختیاری  (ایجاد آرشیوی با 12000 عکس  و فیلم )
راه اندازی بانک کتاب و مقالات  واسناد بختیاری
بخش شعر و ادب بومی بختیاری (جمع آوری بیش از 5000 بیت از شعرهای بومی )
فرهنگ جامع واژگان  و زبان بختیاری و فرهنگهای واژگان ویژه
بخش آوا ها و نوا های سرزمین بختیاری (موسیقی)
بخش آفرینه های هنری بختیاریان (سازه های فلزی وسنگی و سفالی و هنر بافته ها و دوخته ها)
بخش ثبت مستندات بختیاری –B.D.P- (ثبت و ساماندهی آثار هنری و قلمی فرهیختگان بختیاری)
بخش تاریخ و میراث فرهنگی  سرزمین بختیاری ()و....امروز این وبگاه به جایگاهی رسیده که علاقمندان فرهنگ و تمدن قوم بختیاری ، اطلاعات و مقالات و آثارشان را باری ارائه به آن واگذار کرده و یا از آن می طلبند. 

  ما تشی وا کردیم  ایسا، بلازس بکنین... مدیر سایت : الف – مقصودی

 
 
 

پيش گفتاري براي«آموزش دستور و زبان بختیاری»

پيش گفتاری برای نوشتار «آموزش دستور و زبان بختیاری»

 فرآوری و تدوین:اسکندر مقصودی

 

پیش گویه:

چرا باید از زبان وگویش خود پاسداری کنیم...این پرسشی است که اندیشمندان در پویه ي روزگاران به آن پاسخ ها داده اند و.... اما امروز چه باید کرد...

چنانچه با دیدی ‍‍‍ژرف و به دور از خود کم بینی! به واژگان زبان خود بنگریم  درمی یابیم  که یک واژه ی زیبا به زبان مادری همچون نهنگ(neheng) ،هوم دورونگ (hoom do rung)، و..... آنچنان درفرهنگ ما ریشه دارد که هیچگاه یک واژه ی بسیار پر کاربرد ولی بیگانه نمی تواند داشته باشد (اگرچه سده ها در میان ما به کار برده شود) .

زمانی که یک نوشته ای را به زبان دیگران می خوانید هر چند هم که در این زبان توانا وچیره دست باشید، بازهم واژگان آن را بر پایه ی زبان مادری خود خواهید شناخت و بسیار سخت و یا انجام نشدنی خواهد بود که واژه ای بیگانه را همچون یک واژه ی خودی ،بدرستی و بدون برابر کردن آن دریابید .

از اینجاست که زبان مادری چهره خود را بیشتر می نمایاند.زبان مادری زبانی است که از آغاز زندگی همزاد ما بوده و هیچ گونه جدایی با درون و اندیشه ی ما ندارد پس بدون نیاز به هیچ رسانه و همراهی آن را در ژرفای  درون خود در می یابیم . ولی هیچگاه نمی توانیم زبان دیگری را اینگونه بیاموزیم و هر چند در یادگیری زبانی دیگر بکوشیم تنها می توانیم  همراه هان ورسانه ها  را کوتاه کنیم .

بنا به گفته زبان شناسان : اگر کسانی  با هم گفتگو کنند و دیگری برای دریافتن سخن آنان نیازمند رسانه ای یا واگویی کسي دیگرباشد،آن کسان،به یک «زبان » گفت وگو می کنند.

«زبان » پیمانی است که مردم یک سرزمین برای آساني انجام کارهای خود همچون، آموزش ویاد گیری آموزه های فرهنگی – داد و ستدهای بازاری و بده بستان های میان خود می بندند.که به شمار نژادان و مردمان ، گونه گون و پرشمار است .

بنا بر پیماني ميان فارسي زبانان، پدیده ی سبز که در پیرامون ما می روید «گل- gool»نامیده می شود در میان همسایگان عرب آنها«الورد»و درکشورهای باخترزمین « فلاور-Flower» می گویند ومی دانیم «پایداری بر پیمان » از آموزه های نیک  فرهنگ همه ی مردمان است پس آيا روا است ، من وشما که بر یک زبان ، آن هم زبان مادری هم پیمان هستیم  پا بر سر پیمان وخود گذاشته و به پیمان(زبان) دیگران درآویزیم واز واژگان آنان که بیشترآنها برای گویش سخن  دل ما ناتوان اند به لب آوریم  !؟

بررسی ها نشان می دهد مردمان سرزمین های یخی(اسکیمو ها) واژه ای به نام «جنگ» در زبان و واژگان خود ندارند چرا که ساختار و روش زندگی آنها بر پا یه ی همکاری و همیاری و دوستی است .در اینجا  به آسا نی می توان پیش بینی کرد که واژه ی  «صلح» را هم در فرهنگ واژگان آنها نمی توان یافت.پس می توان گفت ، واژه گان و زبان ، برآمده از نیازها وساختارهای زندگی مردم و آموزه های فرهنگی آنان است. پس بیاییم در برپایی آموزه ی نیکوی«پیمان مداری» بکوشیم و با نگهداری وبکارگیری و توانمند کردن زبان مادری ، خود و دیگران را بشناسیم  و بشناسانیم .

ناگفته پیداست واژ گان وزبان،همچون گویشوران آن(مردم) ،  در سر زمینهای دیگر، در داد و ستانه های گونه گون خود ،میرایی و زاد و زهشی دارند که این چنین تاکنون زنده و ارزنده درکام ما می گردند.

زبان مادری ، باید با کوشش ما، کارا وتوانا و رسا بماند تا به آیندگان سپرده شود.دگران كاشتند و .....

 منابع ومراجع:

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تازه‌های دانشنامه

حدیث

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

حاضرین در سایت

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم